Koszt ogrzewania gazowego
Decydując się na ogrzewanie gazowe, kierujemy się przede wszystkim wygodą i komfortem użytkowania. Nie potrzebujemy dodatkowych pomieszczeń na składowanie nośnika energii oraz nie powstają odpady, a obsługa urządzeń może odbywać się zupełnie bez naszego udziału. Z roku na rok świadomość społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska rośnie, a co za tym idzie przybywa osób zainteresowanych korzystaniem z gazu ziemnego.
Na koszty związane z ogrzewaniem gospodarstwa domowego składają się:
- koszty związane z wykonaniem przyłącza i wniesieniem do operatora sieci dystrybucyjnej opłaty przyłączeniowej; szczegóły w tym zakresie zostały przedstawione w tutaj.
- koszty związane z wykonaniem instalacji wewnętrznej wraz z zakupem odpowiedniego kotła.
- comiesięczne opłaty za zużyty gaz według stawek skalkulowanych dla danej grupy taryfowej; gospodarstwa domowe, w zależności od zużycia paliwa gazowego (rodzaju zainstalowanych urządzeń gazowych), są kwalifikowane do grupy taryfowej od 1 do 3.
Oczywiście, powyższe koszty w zależności od ogrzewanego budynku różnią się i mogą one obejmować od 60% do 80% całkowitych kosztów eksploatacji domu jednorodzinnego. Na ich wysokość wpływ mają między innymi: kubatura budynku, sposób jego izolacji cieplnej jak również parametry kotła gazowego. Innymi ważnymi elementami wpływającymi na dalszy koszt ogrzewania gazowego są: optymalne ustawienie temperatury w pomieszczeniach zarówno w dzień jak i w nocy, a także podczas nieobecności domowników, właściwe ustawienie temperatury wody użytkowej.
Roczny koszty ogrzewania domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150m2-170m2 kształtują się na poziomie od 4 do 5 tys. zł.
Obniżenie żądanej temperatury pomieszczeń o 1°C daje oszczędność ok. 4 -7% gazu!
Koszty ogrzewania gazem ziemnym na stronie www.gazus.pl
Na naszej stronie zestawiliśmy wszystkich sprzedawców gazu, z którymi Polska Spółka Gazownictwa sp. z o. o. posiada zawarte umowy na świadczenie usługi dystrybucji paliwa gazowego (szczegóły tutaj). Jednakże w porównaniu stawek uwzględniliśmy tych Sprzedawców, którzy zawierają umowy handlowe z klientami indywidualnymi. Choć Sprzedawców gazu przybywa w każdym tygodniu, to tylko niewielki procent zawiera umowy z takimi odbiorcami – gospodarstwami domowymi.
Na naszej stronie można porównać ich oferty skalkulowane dla średniego zapotrzebowania rocznego na gaz. Wystarczy tylko na STRONIE GŁÓWNEJ, wypełnić kilka pól.